PLENIČNI OSIP ALI PLENIČNI DERMATITIS ALI PLENIČNI IZPUŠČAJ
Plenični osip prizadene 60% dojenčkov, starih med 6. in 12. mesecev. V primeru pleničnega osipa je koža vneta v predelu plenic zaradi blata, urina, znoja in sekundarne okužbe z glivo. Povzroči ga lahko mnogo dejavnikov, kot so vročina pod pleničko, visoka stopnja vlage, zaradi maceracije in stika kože z urinom in blatom se pH zviša na 7 ali 8, poleg tega pa se aktivirajo še encimi, ki so prisotni v blatu. Pogosta vzroka pojava pleničnega osipa sta tudi uporaba mila in preveč agresivnih čistilcev.
Mokra plenička draži kožo, amoniak pa stanje še poslabša. Vlažno in toplo okolje pod plenico omogoča razrast glivic kvasovk iz rodu Candida. K razvoju lahko še dodatno vplivajo uživanje antibiotikov in driska.
Pri blažjih vnetjih lahko uporabljamo mazila oziroma paste, ki pomirijo vneto kožo, jo ščitijo ter pospešujejo obnavljanje in celjenje kože (mazilo s cinkovim oksidom). Priporočljivo je tudi, da se koža zrači, zato naj bo otrok nekaj časa brez plenice.
V primeru močnejšega pleničnega osipa poskrbite za redno menjanje pleničk, temeljito čiščenje z micelarno raztopino ali čistilnimi robčki ter nanos kreme, ki vsebuje cink. Na razdraženo ritko nikoli ne nanašajte pudra, saj lahko njegovi drobni delci razdražijo dojenčkova pljuča. Če se stanje ne izboljša, nujno obiščite pediatra.
Uporabljajte pasto, ki bo hitro pomirila rdečino in obnovila kožo, preprečila širjenje bakterij in kvasovk ter naredila bariero, ki bo izolirala kožo od urina in blata.


